DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Naše Morčata



Něco málo o Cuy morčatech :

Cuy je plemeno morčete domácího vyznačující se velkým vzrůstem.

Původ Cuy morčat Pochází z Jižní Ameriky do Evropy byli první Cuy přivezeni jako exotičtí mazlíci v 80.letech. V Jižní Americe se chovají hlavně na maso.V oblasti And kde je chudá země, není možný chov velkých hospodářských zvířat a maso na jejich jídelníčku najdete jenom při svátečních událostech. Cuy morčata se také používají v Peru jako platidlo a novomanželé je dostávají jako velmi cenné věno.

Cuy morče v dospělosti dosahuje průměrné váhy 2 až 3 kg, zatímco klasické morče má průměrnou váhu v dospělosti okolo 1,2 až 1,5 kg. Dalším rozdílem je i počet prstů. Zatímco klasické morče má na předních tlapkách 4 prsty a na zadních 3 prsty, tak morče obří má vlivem genetické mutace růstu prstů více, obvykle okolo šesti, ale i více. Polyadaktylie-mnohoprstost-genetická chyba, která někdy provází Cuy morčata - jsou to prsty navíc, zcela vyvinuté a plně funkční - vyskytují se u předních i zadních nohou.

Atavismus-paspárky-prsty bez kosti s drápkem-mohou odpadnout samy v raném věku zvířete, ale pokud ne, doporučuje se je nechat odstranit kvůli možnému poranění způsobeném zatržením či odtrhnutím. Polyadaktylie či atavismus je vada,která v Čechách v chovu, k registraci ani na výstavách nevadí.



Potrava a péče:

Strava je stejná jako u klasického morčete, avšak porce jsou vyšší, zjednodušeně řečeno, když cuy morče váží dvakrát více než klasické morče, tak toho sní a vypije více, porce jsou spíše podobné množstvím jako u králíka. Nesmí se překrmovat a dávat morčeti krmení způsobující nadváhu (obilí). Jinak hrozí obezita a selhání srdce.

Kvůli rozměrům těla a potřebě pohybu se doporučuje i více prostoru, takže je vhodnější klec na králíky, obvykle chovatelé doporučují na jedno cuy morče klec velkou minimálně 120 cm. Ovšem platí čím větší klec tím lépe. Je důležité nechat morče proběhnou i mimo klec, aby si udrželo kondičku.

Cuy není jako domácí mazlíček tak rozšířené jako klasické morče. Jsou také různé druhy cuy morčat, například s krátkou (rex, crested, hladké, rozeta) či dlouhou srstí (coronet, peruánec, sheltie), také jsou různé barevné kombinace.

Cuy morče je ochočitelné při citlivém přístupu a vhodném kontaktu stejně jako klasické morče, je také skvělým domácím mazlíčkem. !!!! Nikdy nesmíte křížit klasické morče s cuy morčetem!!! Pokud byste si chtěli Cuy morče pořídit seženete ho v chovatelských stanicích zabývajících se jeho chovem. Ceny Cuy morčat se pohybují od 800 Kč do 1500 kč.


Něco málo o Skinny morčatech:
 

Skinny morče je  plemeno morčete domácího , charakteristické absencí srsti . Navzdory názvu plemene není zcela lysé, ale má drsnou stočenou srst na hlavě a na končetinách. Na těle je kůže hladká a tvoří malé vrásky v blízkosti končetin a na krku. Povoleny jsou všechny barvy.

Původ

Morčata plemene skinny pocházejí z několika  laboratoří v Kanadě, na počátku byla spontánní genetická mutace. Laboratoř Charlese Riverse poprvé představila plemeno skinny v roce  1982, bylo vyšlechtěno jako  pokusné zvíře pro studium  dermatologie.

Chov

Chov skinny morčat není odlišný od chovu morčat osrstěných. Pro udržení tělesné teploty mají ale trochu větší spotřebu krmení a jsou náchylnější k plísňovým onemocněním a oděrkám. Ze spojení skinny morčete s morčetem osrstěným se rodí osrstěná mláďata, z nichž část je tzv. genový skinny: nositel genu pro lysost.